HORSKÉ VARIACE

... NĚKDE V HORÁCH, BLÍZKO NEBE ...

Mapa, info, iterinář

zemekoule.jpg

S I K K I M

 

 je malý stát na severu Indie v Himalájích.

Bývá přirovnáván k jamce vyšlápnuté kopytem mytologického jaka.

Na západě sousedí s Nepálem, na severu a východě s Tibetem a konečně na jihovýchodě s Bhútánem.

Stát se rozkládá v izolovaných horských údolích pod Kančendžangou, třetí nejvyšší horou světa,

která je symbolem země a je pokládána za posvátnou.

Do roku 1975 byl Sikkim samostatným královstvím.

 

Pokud se budete během svého pobytu v Indii cítit unaveni vedrem a neustálým shonem a ruchem městských ulic, Sikkim je dokonalým protilékem. Bývá často označován za Švýcarsko východu a skutečně, je zde velmi čisto (používání umělohmotných sáčků a tašek je zde zakázáno) a horský vzduch je neustále svěží. Zdejší obyvatelé patří v Indii k těm nejpřátelštějším, což dávají najevo kouzelně nevtíravým a trochu plachým způsobem. Hluboká horská údolí jsou plná zeleně, přerušované čas od času terasovitými rýžovými poli a porostem kvetoucích rododendronů. Zelené vrcholky horských hřebenů jsou posety buddhistickými kláštery tibetského stylu (gompy), k nimž lze vystoupit malebnými stezkami, lemovanými pestrobarevnými modlitebními praporky, třepetajícími se na dlouhých bambusových tyčích.

 

Tyto buddhistické modlitební praporky (lungty) jsou potištěny modlitbami přinášejícími mír a dobro všem živým bytostem. Jsou pojmenovány podle tradičního Větrného koně jménem Lungta, který je na nich vyobrazen (slovo „lung“ znamená v tibetštině „vítr“). Třepotáním ve větru se tato požehnání šíří celým světem. Praporky bývají vyrobeny z ručního papíru nebo látky a mají pět barev. Barvy symbolizují pět vrstev nebo pět elementů: červená-oheň, zelená-dřevo,

žlutá-zemi, modrá-vodu a bílá-kov.

 

I zde je dodržován známý tibetský zvyk - darování bílé šerpy, tibetsky zvané khatag.

Je symbolem štěstí. Běžně se předává hlavně při setkání, ale i při loučení.

 

Pokud se o Indii říká, že ji můžete buď milovat nebo nenávidět, pak Sikkim je rozhodně tím místem, které nelze než milovat. Duše tamějších lidí jsou neuvěřitelně čisté, příroda nepopsatelně krásná – obojí funguje v naprostém souladu a souznění. Ano, takový je buddhismus – ani ne tak náboženství, jako především styl života. Zpočátku asi budete ostražití, jako na každé cestě, ale velmi rychle poznáte, že zde jsou obavy před krádeží, napadením či podobným nebezpečím zbytečné.

Zbystřit byste snad měli pouze při setkání s ostatními turisty.

Pokud je vaše duše dostatečně vnímavá, budete odtud odjíždět obohaceni o to nejcennější – poznání skutečných hodnot života. Zdejší lidé vám věnují toliko přívětivosti a úsměvů, kolik jenom poberete      a nic za to nežádají. Přitom je to kolikrát to jediné, co mají.

 

Jestli jsem někdy toužila vrátit se ještě jednou na stejné místo,

které jsme při našich toulkách za exotikou navštívili,

… tak asi právě sem, právě mezi tyto lidi.